Endonezya’da büyük felaket: Patlayan yanardağdan akan lavlar köyleri yuttu

Endonezya, yanardağ patlaması sonrası felaketi yaşıyor.

Sumatra Adası’nda hafta sonu Marapi Yanardağı’nın patlamasıyla lavlar köyleri yuttu, birçok yerleşim yeri kül ve sel suları altında kaldı. Yanardağın patlaması sonucu biriken kaya, kül ve toprak yığınının muson yağmurlarının etkisiyle kaydığı ve nehirlerin taştığı belirtildi. 

Batı Sumatra eyaletinde sel ve heyelan nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 41’e yükseldi. Ulusal Afet Yönetim Ajansı Sözcüsü Abdul Muhari, selin yaklaşık 200 evi sular altında bıraktığını ve bazı binaların ağır hasar gördüğünü belirtti. 

Kayıp olduğu bildirilen 17 kişi için arama kurtarma faaliyetlerinin sürdüğünü aktaran yetkililer, kötü hava koşullarının çalışmaları engellediğini kaydetti. 

Yanardağdan akan soğuk lav tabakaları iki bölgeye hızla yayıldı ve birçok evi etkiledi. Binlerce kişi bölgeden kaçarken görgü tanıkları, büyük kaya parçalarının bazı evleri yıktığını anlattı. 

Son anda kaçmayı başardıklarını söyleyen 43 yaşındaki Rina Devina, “Büyük bir gürültü duyduk ve dağdan büyük kaya parçaları düşmeye başladı. Kapkaranlıktı ve her taraf çamur olmuştu” dedi.

Çevre örgütleri, toprak kaymasının bölgedeki maden çalışmalarından kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Marapi Yanardağı çevresindeki bölgeler son dönemde art arda büyük felaketler yaşıyor. Aralık ayında yanardağın patlaması sonucu 23 dağcı hayatını kaybetmiş ve sel suları evleri yutmuştu.

Geçen ay da yanardağdaki patlama sonrası 11 binden fazla kişi bölgeden taliye edilmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x