‘Genç Yetenekler’in başarıları gurur veriyor

Mütevelli Heyeti üyesi olmaktan onur duyduğum Çağdaş Eğitim Vakfı’nın “ÇEV Sanat Genç Yetenekler” projesi, Berrin Yoleri öncülüğünde, Fazıl Say, İbrahim Yazıcı, Bülent Evcil ve Mehmet Yasemin’in desteğiyle 15 yılda büyük yol kat etti.  

Uluslararası başarılara sahip üstün yetenekli genç müzisyenlere destek oldu.  

2009’da Aya İrini’de Ebru Ceylan’ın objektifinden “Kutup Yıldızı” sergisi ve mini konserle temeli atılan bu harika projenin amacı, Türkiye’den dünya çapında sanatçılar çıkarmak, Türkiye kültürünü ve sanatını dünyaya tanıtmak.  

ÇEV Sanat, destek verdiği her üstün yetenekli öğrencinin farklı ihtiyacı olduğuna inanıyor ve her öğrenciyle birebir ilgilenerek ihtiyaçlarına özel yardımda bulunuyor.  

Aslında “ÇEV Sanat Genç Yetenekler” projesinde, gençler birbirleriyle rekabet içinde değil, tam tersine büyük dayanışmayla büyüyorlar; birbirlerini alkışlıyor, birbirlerine destek oluyor ve birlikte aynı sahneyi paylaşıyorlar.  

Berrin Yoleri, “Biz sadece yanlarında duruyoruz, çocuklarımız çok yetenekli, çok çalışkan, onlar başarıyorlar” dese de bugün uluslararası yarışmalarda gurur duyduğumuz birçok genç sanatçının başarı hikâyesinde vakfın önemli desteği var.  

Hatırlayacaksınız, ÇEV Sanat, 8 Ocak’ta ÇEV Genç Yetenekler Konseri’yle Zorlu PSM’deydi. 

ÇEV Sanat’ın genç sanatçıları Arya Su Gülenç (piyano), Bade Daştan (keman), Deniz Şensoy (keman) ve Sofiko Tchumbridze (keman) dünyaca ünlü keman virtüözü Maxim Vengerov ile Cumhuriyet’in 100. Yılı için düzenlenen konserde sahneyi paylaştılar.  

Yine ÇEV Sanat’ın mezunlarından, Berklee College of Music’te akademisyen Prof. Utar Artun’un Cumhuriyet’in 100. Yılı için bestelediği eserin prömiyerinin de gerçekleştiği konserde, eseri genç sanatçılar Melis Sağlam ve Kerem Tunçer icra etti.  

Tebrikler Bade! 

Şimdi ise sevindirici haber geldi, konserde izlediğimiz genç yeteneklerden Bade Daştan, dünyanın en önemli müzik okullarından Amerika’daki Curtis Institute of Music’e, yüzlerce başvuru arasından yapılan elemeleri başarıyla geçen üç sanatçı arasından birinci olarak tam burslu kabul edildi.  

Müzikal anlamda sanatsal üstün yetenek arayışı için sınav açan ve her yıl açtığı sınavda çeşitli enstrümanlardan toplam 10 öğrenciyi kabul eden Curtis Institute of Music, 2024 – 2025 eğitim yılında keman bölümü için açtığı ve sadece üç kişinin kabul edildiği, Shmuel Ashkenazi, Benjamin Beilman, Pamela Frank Herbert R., Midori, Ida Kavafian, Nina von Maltzahn ve Erin Keefe’nin jüri olarak yer aldığı üç aşamalı sınavda tüm jüriden tam not alan tek aday Bade Daştan oldu. 

2007 yılında Ankara’da doğan Bade Daştan, müzik çalışmalarına 2012 senesinde keman ana sanat dalı öğrencisi olarak Bilkent Müzik Okulu’nda başladı.  

ÇEV Sanat ‘Genç Yetenekler’ Projesi kapsamında Brüksel – Musica Mundi Okulu’nda Prof. Leonid Kerbel ile keman eğitimine devam eden Bade Daştan, uluslararası alanda pek çok yarışmaya katılarak önemli dereceler elde etti. 

2024 – 2025 yılında ise üniversite eğitimine Curtis Institute of Music’te devam edecek.  

Sonsuz destek hak ediyorlar 

Bu arada hatırlatalım, ÇEV Genç Yetenekler konserlerinden elde edilen gelir, genç müzisyenlerin eğitimlerine katkı sağlıyor.  

Konserde izlediğiniz isimlerin yanı sıra ÇEV’in desteklediği onlarca Genç Yetenek var.  

Hepsi enstrüman, eğitim ve seyahat için destek bekliyor. Umarım bu güzel başarıları gördükçe, Genç Yetenekler’e daha çok sponsor katkı sağlar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x